Начало2024-09-19T16:28:18+03:00
27.03.2025
Варна е домакин на Петдесет и четвъртата Пролетна конференция на Съюза на математиците в България
17.03.2025
Национална стипендиантска програма "За жените в науката"
07.03.2025
В ИМИ се провежда международната конференция Diophantine and Rationality Problems
04.03.2025
ИМИ обявява допълнителен конкурс за прием на редовни и задочни докторанти
28.02.2025
Академична лекция на проф. Юри Чинкел

Предстоящи събития

Новини

Варна е домакин на Петдесет и четвъртата Пролетна конференция на Съюза на математиците в България

Петдесет и четвъртата Пролетна конференция на Съюза на математиците в България (СМБ) ще се проведе от 31 март до 4 април 2025 г. в хотел „Палас“, гр. Варна, с домакинството на секция СМБ Варна. Официалното откриване на конференцията ще се състои на 31 март от 17:00 часа в Зала „Палас“, хотел „Палас“ като в програмата му е включено и награждаване на учителите, носители на наградата на МФ „Св. св. Кирил и Методий“ и СМБ.

Три от докладите тази година ще бъдат посветени на видни български учени, преподаватели и просветители. Акад. Петър Кендеров и доц. Евгения Сендова ще почетат паметта на професор Райчо Лазаров (1943– 2024) – един от пионерите на българската изчислителна математика и един от основателите на българската школа в областта на вариационните числени методи за решаване на диференциални уравнения. Те ще изнесат доклад на тема „Райчо Лазаров– математик, вдъхновител на следващи поколения математици, Човек“. Гл. ас. Константин Делчев ще представи основни моменти от биографията на доц. Евгения Сендова по повод 80-ата ѝ годишнина. Докладът му е озаглавен „Жени Сендова – математическа сюита с продължение“. По случай навършването на 80 години от рождението на професор Керопе Чакърян – специалист на световно ниво и един от пионерите в България в теорията на крайните прости групи, проф. Азнив Каспарян и гл. ас. Константин Табаков ще представят доклад на тема „In Memoriam: Керопе Чакърян (1944– 2012)“. Традиционно на конференцията ще бъдат представени три доклада по покана, по един във всяка от трите научни секции. Проф. дмн Михаил Кръстанов от Института по математика и информатика към Българска академия на науките (ИМИ–БАН), заедно с чл.-кор. дн Надежда Рибарска от Факултета по математика и информатика на Софийския университет (ФМИ–СУ), ще изнесат доклад на тема „Множители на Лагранж в динамичната оптимизация“ в секция А. В секция Б проф. д-р Петя Копринкова-Христова от Института по информационни и комуникационни технологии към Българска академия на науките ще представи „Вдъхновени от мозъка модели и техни приложения“, а в секция В „Мястото на математическото образование в световната наука“ ще разгледа проф. Кирил Банков от ФМИ–СУ.

Пролетната конференция на СМБ е ключово годишно събитие, което събира на едно място учителите и специалистите в областта на средното образование, академични преподаватели, научни изследователи, представители на бизнес сектора и издателствата на учебни и научни издания. Традиционно, част от Пролетната конференция е и Научната секция на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ), където ученици от цялата страна ще представят изследователските си проекти по математика, информатика и информационни технологии, а компетентно жури от учени и преподаватели ще оцени усилията им.

Тази година Ученическият институт по математика и информатика отбелязва своя четвъртвековен юбилей.

Ученическата секция е прелюдия към Лятната изследователска школа на УчИМИ и най-добре представилите се ученици ще получат покана за участие в нея. Тази година за участие в ученическата секция ще пристигнат 90 ученици, които ще представят 13 проекта по математика и 60 по информатика и ИТ.

Съюзът на математиците в България е един от основните проводници на постиженията на българската математическа наука и образование у нас и в чужбина – организацията разпространява педагогически опит при преподаване на математика и информатика и активно съдейства за издигане на професионалния статут и интереси на своите членове. 54. Пролетна конференция на СМБ не прави изключение от това правило – по време на сесиите с учители ще бъде направен анализ на резултатите от профилираната подготовка по математика, информатика и информационни технологии, ще бъдат обсъдени промените в учебните програми за 8.–10. клас, както и предизвикателствата при използването на изкуствен интелект в образованието по математика и информатика.

На 3 април ще се проведе и дискусия на тема „В търсене на отговори и решения: Необходими ли са ни успешни хора в България и каква е ролята на математическата грамотност за това?“, в която ще участват и представители на Министерство на образованието и науката.

Пролетната конференция на СМБ е научен форум с над половинвековна история, което събира заедно на едно място изследователи, академични преподаватели, учители и студенти, както и всички, заинтересовани от математика, информатика и информационни технологии. Организирането и провеждането на подобни събития подчертава значимостта и влиянието на математическите науки, обсъжда текущите предизвикателства в тяхното развитие и представя последните постижения и приложения в тези области пред научната общност и обществеността.

Научната програма и сборникът с докладите на 54. Пролетна конференция могат да бъдат намерени ТУК.

Национална стипендиантска програма “За жените в науката”

За петнадесета поредна година млади жени учени в областта на природните науки от цяла България имат възможността да кандидатстват за Националните отличия по глобалната програма „За жените в науката“.

Кандидатурите за конкурса могат да бъдат подавани до 31 март 2025 г., като и тази година ще бъдат присъдени три отличия на стойност 5000 евро всяко.

Основните критерии, на които трябва да отговарят дамите учени, за да кандидатстват по програмата за 2025 г., е да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен и да се занимават с изследвания в сферата на природните науки. Целта на програмата е да отличи научния потенциал на младите жени учени в България, да ги стимулира и поощри да продължават да се занимават с научноизследователска дейност в страната ни.

Подробна информация за програмата, включително и формуляр за кандидатстване, са достъпни на www.zajenitevnaukata.bg. Националната програма е част от глобалната програма на L’Oréal и ЮНЕСКО „За жените в науката“ и има за цел да подпомогне обещаващи млади жени учени в тяхното научно развитие. Повече от 4400 жени в над 110 държави са били наградени досега в рамките на инициативата. В България конкурсът стартира през 2010 г. в партньорство между Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L’Oréal България, като към момента 39 българки са били отличени с общ награден фонд от 195 000 евро.

Институтът по математика и информатика с право се гордее със своите двама лауреати на престижното отличие. През 2018 година д-р Мира Бивас от секция „Изследване на операциите, вероятности и статистика” спечели наградата с проекта си „Тангенциална трансверзалност във вариационния анализ“, чиято цел е изследване на понятието трансверзалност в контекста на вариационния анализ. През 2019 година престижната награда бе присъдена на д-р Мария Джумалиева-Стоева, която бе постдокторант в секция Математически основи на информатиката в ИМИ по националната програма „Млади учени и постдокторанти“, финансирана от МОН. Темата, с която д-р Джумалиева-Стоева спечели журито, бе „Граници за обем и класификация на нелинейни кодове“ в направление Теория на кодирането.

Новите носителки на отличията от петнадесетото издание на програмата ще бъдат обявени на официална церемония, която ще се състои през есента на 2025 г. в София.

понеделник, 17 март 2025|Tags: , , |

В ИМИ се провежда международната конференция Diophantine and Rationality Problems

От 10 до 14 март 2025 г. Международният център по математически науки към Института по математика и информатика на Българската академия на науките се провежда Международна конференция Diophantine and Rationality Problems (DRP2025).

За участие в научния форум в Института по математика и информатика пристигат над 40 изтъкнати математици от едни от най-престижните научни центрове в Европа и САЩ. В първия ден на конференцията доклад ще изнесе и световноизвестният математик проф. Юри Чинкел, създател на няколко нови направления с огромно влияние върху развитието на съвременната математика, във всяко от които той самият има забележителни резултати: рационални точки върху алгебричните многообразия; стабилна нерационалност; стабилизация; теория на символите; G-нерационалност. Проф. Чинкел гостува на Международния център по математически науки към Института по математика и информатика по повод връчването му на диплома за чуждестранен член на БАН.

Припомняме, че по този повод на 10 март 2025 г., понеделник, от 17:00 часа в Зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките проф. Чинкел ще изнесе академична лекция на тема “Геометрия на числата”. Проф. Чинкел бе избран за чуждестранен член на Българската академия на науките на 25 ноември 2024 г. по предложение на Научния съвет на Института по математика и информатика.

Международната конференция Diophantine and Rationality Problems (DRP2025) е част от Horizon Europe MSCA Postdoctoral Fellowship project “Generalised Integrality and Applications to Number Theory” с водещ изследовател Владимир Митанкин, финансиран от Европейския съюз, Grant agreement 101151205 – GIANT.

Конференцията се провежда с подкрепата на Фондация Саймънс, Европейския съюз и Програма “Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки” (ПИКОМ) на Министерство на образованието и науката на Република България.

ПРОГРАМА

петък, 7 март 2025|Tags: , |

ИМИ обявява допълнителен конкурс за прием на редовни и задочни докторанти

Със Заповед № I-56 от 14.02.2025 г. на Председателя на Българската академия на науките, публикация в Държавен вестник и на сайта на БАН се обявява Допълнителен конкурс за прием на редовни и задочни докторанти за учебната 2024/2025 година.

Документите на кандидат-докторантите ще се приемат в отдел “Човешки ресурси” в ИМИ-БАН. Допускането на кандидатите до конкурс, организирането и провеждането на конкурсните изпити, класирането и зачисляването на приетите докторанти се извършват съгласно изискванията на ЗВО и ЗРАСРБ.

Срок за подаване на документи: от 4 март до 3 май 2025 г.

Конкурсните изпити по специалността ще се проведат в периода от 9 до 13 юни 2025 г., а изпитите по чужд език – от 16 до 20 юни 2025 г.

Обявените позиции в Института по математика и информатика, както и повече подробности за конкурса може да откриете тук.

вторник, 4 март 2025|Tags: , |

Академична лекция на проф. Юри Чинкел

На 10 март 2025 г., от 17:00 часа в Зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките проф. Юри Чинкел ще изнесе академична лекция по повод избирането му за чуждестранен член на БАН.

Проф. Чинкел бе избран за чуждестранен член на Българската академия на науките на 25 ноември 2024 г. по предложение на Научния съвет на Института по математика и информатика. Той е световноизвестен математик, който е създател на няколко нови направления с огромно влияние върху развитието на съвременната математика, във всяко от които той има забележителни резултати: рационални точки върху алгебричните многообразия; стабилна нерационалност; стабилизация; теория на символите; G-нерационалност.

Понастоящем проф. Чинкел е професор в Courant Institute of Mathematical Sciences, Ню Йорк, САЩ. Той е един от водещите съвременни математици с изключителен принос в развитието на алгебричната геометрия, алгебричната топология и геометричните аспекти на математическата физика. За големия си принос към математиката проф. Чинкел е награден с няколко награди по математика, сред които Наградата Frontier of Science от Международния конгрес по фундаментални науки, Пекин, 2023 г. През 2018 г. е избран за член на Германската академия на науките Leopoldina Academy, а през 2021 г. е избран за чуждестранен член на Academia Europaea. (още…)

Полезни връзки

Go to Top