На 25 ноември 2024 г. професор Юри Чинкел от Курантовия институт за математически науки (Courant Institute of Mathematical Sciences), Ню Йорк, САЩ, бе избран за чуждестранен член на Българската академия на науките. Предложение за това бе направено от Научния съвет на Института по математика и информатика.
Юри Чинкел (Yuri Tschinkel) е един от водещите съвременни математици с изключителен принос в развитието на алгебричната геометрия, алгебричната топология и геометричните аспекти на математическата физика. Основните му резултати са публикувани в над 130 статии в най-престижните математически и физически списания и са цитирани повече от 1550 пъти. Редактор е на 19 математически книги и на 23 обзора. Бил е главен редактор на списанието Experimental Mathematics, а понастоящем участва в редакционните колегии на поредицата книги Progress in Mathematics на Springer, както и на редица математически списания, сред които Algebraic Geometry, Bulletin of the American Mathematical Society, European Journal of Mathematics, Journal of Algebraic Combinatorics и Serdica Mathematical Journal – издание на Института по математика и информатика на БАН. От 2012 г. Юри Чинкел е директор на направление „Математика и физически науки“ на една от най-големите благотворителни организации в САЩ – Фондация Саймънс (Simons Foundation).
Проф. Чинкел е математик от световна класа, който е създател на няколко нови направления с огромно влияние върху развитието на съвременната математика, като:
- Рационални точки върху алгебричните многообразия;
- Анабелова геометрия
- Стабилна нерационалност
- Стабилизация
- G – нерационалност
Във всяко от тези направления той има забележителни резултати. За големия си принос към математиката проф. Чинкел е отличен с няколко награди по математика, сред които Наградата Frontier of Science от Международния конгрес по фундаментални науки в Пекин, 2023 г. През 2018 г. е избран за член на Германската академия на науките Leopoldina Academy. През 2021 г. е избран за чуждестранен член на Academia Europaea.
Проф. Юри Чинкел винаги е подкрепял силно българската математика. Неговото сътрудничество с български математици и физици датира още от студентските му години в Московския държавен университет и продължава и до днес. Юри Чинкел бе пленарен докладчик във второто издание на международната конференцията „Дни на математиката в София“ през 2017 г., което допринесе много за утвърждаването и популяризирането по света на този престижен научен форум на българската математическа общност.
През 2022 г. проф. Чинкел бе специален гост на „Втората годишна среща на младите български математици“ – ежегоден научен форум, организиран от Международния център по математически науки (МЦМН) към ИМИ-БАН. Събитието събира заедно млади български математици, работещи по целия свят, и запознава математическата общност у нас с някои от техните най-значими постижения. По време на визитата си в София проф. Чинкел изнесе и специална популярна лекция, озаглавена „Building Scientific Institutes“, която бе организирана от БАН и ИМИ, и в която той сподели своя опит във финансирането на научни изследвания в различни области с подкрепата на частния капитал.
Юри Чинкел е активен участник в първоначалните обсъждания за създаването на Международния център за математически науки (МЦМН) към Института по математика и информатика при БАН заедно с акад. Ревалски, акад. Тодоров и чл.-кор. Кацарков. Днес проф. Чинкел е член на Надзорния съвет на МЦМН. Той има безспорен принос за одобряването на тригодишния грант от Simons Foundation, даден на ИМИ–БАН през 2022 г., средствата от който се използват за организиране на международни научни форуми с участието на световно признати и утвърдени математици, за откриване на нови позиции за изследователи в ИМИ и подкрепа на учени от Украйна и други страни. През 2024 г. той отново подкрепи категорично дейностите на МЦМН чрез втория грант, даден от Фондация Саймънс за петгодишен период, чрез който ще се финансира създаването на четири изследователски групи в ИМИ-БАН, ръководени от водещи световни учени. Средствата от този грант ще се използват също и за организиране на съвместни научни мероприятия с водещи международни институции и за увеличаване на подкрепата за програми по интеграция и реинтеграция. Финансовата подкрепа от Фондация Саймънс ще допринесе за превръщането на МЦМН – София във водещ изследователски и научен център в Европа и в региона.