През март 2025 година бе въведена в експлоатация и публично представена специализираната уеб-базирана платформа за интелигентно цифрово управление и представяне на големи масиви от данни и знания за нуждите на Университетска библиотека при Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (Дигитална библиотека, https://digital.libsu.uni-sofia.bg/bg).
Платформата е разработка на изследователски екип (гл.ас. д-р Максим Гойнов, проф. д-р Десислава Панева-Маринова) от секция „Математическалингвистика“ на ИМИ-БАН и осигурява цифров достъп до над 22 000 дигитални обекти, от които над 17 000 пълнотекстови, и създаде най-големия в България реперториум научна и учебна литература и дигитални културно-исторически ресурси, съхранявани във фондовете на Университетската библиотека.
Съществен принос на разработката е осигуряването на иновативни инструменти за структуриране, интелигентно куриране, пълнотекстово търсене и управление на обекти и знания за тях. Предложени са и инструменти за интерактивно визуализиране и анализиране, азбучно и предметно каталогизиране.
Дигиталната библиотека на Университетската библиотека на СУ е с достигнато максимално ниво на технологична готовност TRL9 с реализация, внедряване и реално използване на приложението. Чрез актуалността си и с иновационния си потенциал предложеното разработка постига съществен напредък в дългосрочен план за нови цифрови технологии в полза на обществото, за активно сътрудничество на ИМИ-БАН с ключови университети и държавни институции.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев изпрати благодарствено писмо до Председателя на БАН и Директора на ИМИ-БАН за успешната съвместна работа с изследователския екип от ИМИ-БАН.
През 2024 година екипът пусна в експлоатация и дигиталната библиотека на Националния статистически институт, https://statlib.nsi.bg/, която се радва на огромен интерес сред широката общественост с осигурения цифров достъп до над 1 200 000 дигитални страници от книжния фонд на НСИ – съвременна и архивна статистическа информация на български и на английски език в над 14 хиляди библиографски описания и над 1800 цифрови копия към тях.