Комисия „Фулбрайт“ в партньорство с Университета на Маями дава възможност на математици с докторска степен да проведат изследователска дейност в Института за математически науки на Америка. Кандидатите трябва да са защитили докторската си степен преди не повече от 10 години.
Програмата финансира 5 месеца изследователска дейност в Университета на Маями, където се намира Институтът за математически науки на Америка (Institute of the Mathematical Sciences of the Americas – IMSA). Този проект е в пълно съзвучие с трите мисии на IMSA:
- да подпомага и насърчава математическите изследвания и техните приложения на Американския континент;
- да разпространява активно напредъка и резултатите на тази изследователска дейност сред глобалната математическа и научна общност;
- да изгради национален и международен работен капацитет, като осигури образователни възможности в ключови моменти на интелектуалното развитие, като се започне от средното училище и се стигне до пост-докторските програми.
Кандидатите се подбират чрез ежегоден конкурс. С допуснатите до втори кръг кандидати се провеждат интервюта, като всеки от тях се уведомява за датата и времето на интервюто. Стипендията включва месечна издръжка от $4800, двупосочен самолетен билет, здравна застраховка и академична подкрепа.
Крайният срок за подаване на документи за академичната 2026/2027 г. е 5 декември 2025 г.
Повече за програмата и условията за кондидатстване може да намерите тук.







