От 24 до 26 септември 2020 г. Институтът по математика и информатика при Българска академия на науките, под патронажа на ЮНЕСКО и с подкрепата на Община Бургас и Фонд „Научни изследвания“, организира Десетата международна конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ – DiPP2020.
Престижното научно събитие ще бъде открито на 24 септември 2020 г. от 13:00 часа в Културен център „Морско казино“, гр. Бургас.
Международната конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ традиционно среща работещи в страната и в чужбина с техни колеги от престижни научни центрове в света, за представяне на последните научни постижения в областта на ИКТ за културно и научно наследство и за набелязване на насоки за бъдещи изследвания. В предишните 9 издания на DiPP участваха над 400 учени от повече от 25 държави (България, Германия, Гърция, Израел, Италия, Китай, Латвия, Португалия, Румъния, Русия, САЩ, Сърбия, Унгария, Украйна, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария и др.), които представиха научни и проектни доклади, публикувани в сборник на конференцията (с отворен достъп на http://dipp.math.bas.bg).
Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и нематериално културно и научно наследство. Основен фокус е осигуряването на отворен достъп до цифровизирано национално културно и научно наследство и следването на устойчиви политики за продължаващо му цифрово съхранение и опазване. С приоритет е цифровото представяне и съхранение на паметници на културата и историята в условия на риск. На конференцията ще бъдат демонстрирани иновативни технологии и прототипи, в т.ч. цифрови хранилища, цифрови архиви, виртуални музеи и цифрови библиотеки, резултат на утвърдени практики и постижения в областта. Обществени и специализирани библиотеки, музеи, галерии, архиви, центрове, изследователски институции и университети (национални и чуждестранни) са поканени да обменят опит, идеи и резултати по тематиката на конференцията.
Представените на форума научни изследвания и резултати ще се публикуват в реферираното и индексирано в Web of Science и Scopus издание-сборник на английски език, което се отпечатва преди началото на конференцията.
Съорганизатори на събитието са: Регионален академичен център на БАН – Бургас; Регионален исторически музей – Бургас; Бургаски свободен университет; Index Ltd.
Съпътстващи събития:
- Семинар и национален информационен ден „Отворен достъп до научни публикации и данни“, организиран от Институт по математика и информатика, Българска академия на науките.
- Семинар „Виртуални музеи и техни образователни приложения“, организиран от Институт по математика и информатика – БАН) в рамките на Национална научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ (одобрена с Решение на МС №577/17.08.2018).
Повече информация за конференцията може да се види на страницата на DiPP2020.
Програмата на DiPP2020 е вече достъпна на: http://dipp2020.math.bas.