Начало2023-05-24T14:10:58+03:00
25.07.2024
ИМИ е домакин и съорганизатор на Лятна школа по славянска палеография
22.07.2024
24. Лятна изследователска школа по математика и информатика на УчИМИ
10.07.2024
65. Международна олимпиада по математика
08.07.2024
ИМИ обявява конкурс за постдокторанти по програма „ПИКОМ“
07.07.2024
Институтът по математика и информатика обявява свободна позиция за старши изследовател

Новини

ИМИ е домакин и съорганизатор на Лятна школа по славянска палеография

От 2020 година Институтът по математика и информатика, съвместно с Кирило-Методиевския научен център (КМНЦ), работи по проект „Южнославянски кописти и скриптории от XIV век (палеографска атрибуция и онлайн реперториум)“, който е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. В рамките на този проект, от 22 до 27 юли 2024 г. в София се организира Лятна школа по славянска палеография. Школата е предназначена за студенти и докторанти, както и за млади изследователи, които се интересуват от славянистика и изполване на най-нови цифрови технологии за научни изследвания в областта.
Проектът „Южнославянски кописти и скриптории от XIV век (палеографска атрибуция и онлайн реперториум)“  цели събирането на данни от първични средновековни писмени източници и тяхното предоставянето на научната общност като надежден инструмент за определяне на произхода, дефинирането и систематизирането  на съхранените в книгохранилищата днес ръкописи. За осъществяването на тази голяма цел проектът е съсредоточен върху издирването на нови и обединяването им с налични данни, които ще подпомагат методите за надеждна идентификация на конкретни книжовници на средновековни текстове. Събраните данни от оригинални славянски ръкописи се обработват, анализират и предоставят с публичен достъп чрез специално създаден онлайн справочник (реперториум), изграден върху стабилна теоретична основа и работещ научен методологичен подход, с каквито към момента съвременната славистична медиевистична наука не разполага. Екипът от ИМИ-БАН с ръководител проф. д-р Десислава Панева-Маринова разработва технологичното решение на създадения реперториум, достъпно на адрес: https://kopisti.kmnc.bg/bg.
четвъртък, 25 юли 2024|Tags: |

24. Лятна изследователска школа по математика и информатика на УчИМИ

Ученическият институт по математика и информатика (УчИМИ) за двадесет и четвърта поредна година организира своята Лятна изследователска школа по математика и информатика (ЛИШ’24). Тя се провежда от 21 юли до 10 август в Творческия дом на БАН край Варна.

Тази година в програмата на школата ще вземат участие 44 ученици с изявени интереси в областта на математиката, информатиката и информационните технологии. Школата вече традиционно се радва на международно участие и официалният език, на който тя се води, е английският. Тази година чуждестранните участници са шестима – от Босна и Херцеговина, Великобритания и Индия.

Както и в предишните издания на лятната школа, през първата седмица в научната програма на ЛИШ’24 са включени лекции от водещи специалисти в областта на математиката, информатиката и информационните технологии. Всеки ученик работи самостоятелно или в съавторство върху индивидуален проект по конкретна тема с помощта на ментор. По този начин младите таланти се запознават с новите научни постижения и получават възможност да създават иновации с високо обществено приложение. Възможността за изграждане на здрави професионални и академични връзки също е от полза както за учениците, така и за техните ментори. Ученическите разработки се представят на семинара в последните дни на школата. Голяма част от тях продължават развитието си след школата и всяка година възпитаници на ЛИШ представят работите са на национално и международно ниво. Част от тях са лауреати на някои от най-престижните европейски и световни научни панаири, като Европейското състезание за млади учени (EUCYS), Международния панаир по наука и технологии (Regeneron ISEF), Expo Sciences и други. Сътрудничеството на участниците с техните ментори често води и до научни публикации.

В последните дни на школата ще се представят и българските участници в Research Science Institute (RSI) – Емилиана Димитрова от СМГ “Паисий Хилендарски” и Никола Гюлев от МГ “Акад. Кирил Попов”, Пловдив. RSI е престижна шестседмична международна лятна школа за ученици, която се провежда в Масачузетския технологичен институт в Бостън, САЩ, и в която тази година участват над 100 ученици от целия свят. Ученическият институт извършва селекцията за RSI въз основа на представянето на учениците в мероприятията на УчИМИ, след провеждане на специално интервю. Традиционно, българските участници в RSI гостуват в програмата на ЛИШ, за да разкажат за изследователските проблеми, върху които са работили, и за преживяванията си по време на лятната школа отвъд океана.

Провеждането на Лятната изследователска школа на УчИМИ е възможно благодарение на учредителите на УчИМИ – Съюза на математиците в България, Фондация „Еврика“, Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“, Института по математика и информатика на БАН, както и с подкрепата на проф. Мартин Вечев. Ръководител на ЛИШ и УчИМИ е проф. Емил Колев от ИМИ – БАН, а заместник-ръководител и отговорник за програмата по информатика е Емил Келеведжиев, също от ИМИ – БАН. И двамата имат голям опит в работата с талантливи ученици и подготовката на българските олимпийци по математика и информатика.

понеделник, 22 юли 2024|Tags: , , |

65. Международна олимпиада по математика

Oт 11 до 22 юли 2024 в Университета в Бат, Великобритания, ще се проведе 65. Международна олимпиада по математика (International Mathematical Olympiad – IMO). За участие в олимпиадата тази година са се класирали над 600 ученици от повече от 110 държави.

Всяка година шестима ученици между 10. и 12. клас биват избирани да представят страната ни на най-престижното математическо състезание в света. Формирането на националния отбор се прави на база резултатите от няколко национални състезания, националния кръг на олимпиадата и финално контролно по правилата на Международната олимпиада по математика.

Тази година националният ни отбор е в състав:

  • Ангел Христов (11. клас, ППМГ Бургас)
  • Биляна Димитрова (12. клас, СМГ)
  • Борис Гачевски (12. клас, СМГ)
  • Веселин Маркович (11. клас, МГ Варна)
  • Виктор Костадинов (12. клас, ПЧМГ
  • Марин Христов (12. клас, СМГ)

Ръководители на националния отбор са проф. Станислав Харизанов (ИИКТ/ИМИ–БАН) и гл. ас. Стоян Боев (АУБ), наблюдател е Драгомир Грозев (Пловдив). В подбора и подготовката на учениците за националния отбор по математика участват и първата и втората резерва – Илия Василев (11. клас, ПЧМГ) и Андрей Стефанов (9. клас, ПЧМГ).

Международната олимпиада по математика е първата олимпиада по природни науки. Създадена е през далечната 1959 година в Румъния и в това първо нейно издание са участвали седем държави. България, Унгария и Румъния са единствените държави, които са участвали във всички издания на олимпиадата от създаването ѝ до днес, като през 1966 и 1975 България е била домакин, съответно в София и в Бургас.

През 2023 година българските олимпийци завоюваха 6 медала – златен, сребърен и 4 бронзови. Общо досега на Международната олимпиада по математика българските състезатели са спечелили 303 медала: 57 златни, 127 сребърни, 119 бронзови.

Повече за нашите състезатели може да четете на страницата на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

 

ИМИ обявява конкурс за постдокторанти по програма „ПИКОМ“

Институтът по математика и информатика към Българската академия на науките обявява временна позиция за постдокторанти, финансирана по Научна програма “Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки” (ПИКОМ).

Продължителността на предлаганата позиция е 12 месеца, коит о могат да бъдат удължени до 24 месеца. Одобрените кандидати трябва да започнат работа на 1 октомври 2024 г.

Кандидатите могат да избират от следните изследователски теми като се допуска отлични кандидати със сериозен опит да предложат и своя тема:

  • Stochastic processes, special functions, exponential functions
  • Computational topology of solitons
  • Optimal management of constrained distributed systems
  • Birational Geometry
  • Modeling of quality in service systems

Кандидатите трябва да изпратят CV, списък с публикации, предложение за научни изследвания и две препоръки до pdj@math.bas.bg с копие до director@math.bas.bg най-късно до 26 юли 2024 г.

Кандидатите трябва да посочат по коя от предложените теми желаят да работят.

Повече информация ще откриете на https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/249043.

понеделник, 8 юли 2024|Tags: |

Институтът по математика и информатика обявява свободна позиция за старши изследовател

Институтът по математика и информатика към БАН обявява свободна позиция за старши изследовател за срок от 6 месеца с възможност за удължаване.

Началната дата за започване на работа е 1 октомври 2024 г. Работният език е английски.

Одобреният кандидат ще бъде афилииран към Международния център за математически науки – София (ICMS-Sofia), който е част от Института по математика и информатика на БАН, и ще работи в областта на функционалния анализ и комплексния анализ.

Кандидатите трябва да изпратят CV и списък с публикации до pdj@math.bas.bg с копие до director@math.bas.bg най-късно до 26 юли 2024 г.

Повече информация ще откриете на https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/249022.

неделя, 7 юли 2024|Tags: |

Полезни връзки

Go to Top