За петнадесета поредна година млади жени учени в областта на природните науки от цяла България имат възможността да кандидатстват за Националните отличия по глобалната програма „За жените в науката“.
Кандидатурите за конкурса могат да бъдат подавани до 31 март 2025 г., като и тази година ще бъдат присъдени три отличия на стойност 5000 евро всяко.
Основните критерии, на които трябва да отговарят дамите учени, за да кандидатстват по програмата за 2025 г., е да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен и да се занимават с изследвания в сферата на природните науки. Целта на програмата е да отличи научния потенциал на младите жени учени в България, да ги стимулира и поощри да продължават да се занимават с научноизследователска дейност в страната ни.
Подробна информация за програмата, включително и формуляр за кандидатстване, са достъпни на www.zajenitevnaukata.bg. Националната програма е част от глобалната програма на L’Oréal и ЮНЕСКО „За жените в науката“ и има за цел да подпомогне обещаващи млади жени учени в тяхното научно развитие. Повече от 4400 жени в над 110 държави са били наградени досега в рамките на инициативата. В България конкурсът стартира през 2010 г. в партньорство между Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L’Oréal България, като към момента 39 българки са били отличени с общ награден фонд от 195 000 евро.
Институтът по математика и информатика с право се гордее със своите двама лауреати на престижното отличие. През 2018 година д-р Мира Бивас от секция „Изследване на операциите, вероятности и статистика” спечели наградата с проекта си „Тангенциална трансверзалност във вариационния анализ“, чиято цел е изследване на понятието трансверзалност в контекста на вариационния анализ. През 2019 година престижната награда бе присъдена на д-р Мария Джумалиева-Стоева, която бе постдокторант в секция Математически основи на информатиката в ИМИ по националната програма „Млади учени и постдокторанти“, финансирана от МОН. Темата, с която д-р Джумалиева-Стоева спечели журито, бе „Граници за обем и класификация на нелинейни кодове“ в направление Теория на кодирането.
Новите носителки на отличията от петнадесетото издание на програмата ще бъдат обявени на официална церемония, която ще се състои през есента на 2025 г. в София.