С радост поздравяваме нашите участници в Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), които се завърнаха вчера в София. Конкурсът е създаден по инициатива на Европейската комисия и има за цел да отличи най-добрите ученически научни постижения. Българските участници в конкурса се селектират по време на от Националния конкурс „Млади таланти“, организиран от Министерството на образованието и науката с домакинството на Института по математика и информатика – БАН.
Състезанието се проведе в Катовице, Полша, между 9 и 14 септември. За участие в него се класираха 143-ма младежи от 37 държави от цял свят. Това е едно от най-успешните ни представяния в историята на конкурса. Тримата ни участници завоюваха общо четири награди.
Александра Петкова, НПМГ, с проект Theoretical and Experimental Investigation of Ship Wakes, взе първа награда на конкурса, 7000 евро и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар, където ще посети събитията в нобеловата седмица. Александра получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва през май 2025 г. в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект е в област физика и представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
Делян Бойчев, ФМИ на СУ „Св. Климент Охридски“, с проект в областта на компютърните науки – Synthetic image detection via supervised contrastive learning, получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Третият ни участник, Стефан Гайдаров, МГ „Акад. Кирил Попов“, Пловдив, този път остана без награда, в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.
В последните години България се наложи като една от най-успешните участнички в EUCYS. През 2019 г. за първи път страната ни бе домакин на конкурса. Състезанието се проведе в София, а в него взеха участие 155 младежи от 40 държави от целия свят. Организатори на EUCYS2019 бяха Институтът по математика и информатика и Министерството на науката и образованието.
България вече традиционно осигурява и една от наградите на EUCYS – участие в Националния семинар по Теория на кодирането „Проф. Стефан Додунеков“, който се провежда ежегодно в края на годината. Тази година наградата на НТСК „Проф. Стефан Додунеков“ беше присъдена на Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка Research of the dynamics of a nonbinary system with a directed influence разглежда случайни процеси в графи.
Европейският конкурс за млади учени, EUCYS, е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света, и България участва в него от 1997 г. Финансиран е по рамковата програма на ЕС Хоризонт Европа. След Катовице домакинството поема Рига.