Петдесет и четвъртата Пролетна конференция на Съюза на математиците в България (СМБ) ще се проведе от 31 март до 4 април 2025 г. в хотел „Палас“, гр. Варна, с домакинството на секция СМБ Варна. Официалното откриване на конференцията ще се състои на 31 март от 17:00 часа в Зала „Палас“, хотел „Палас“ като в програмата му е включено и награждаване на учителите, носители на наградата на МФ „Св. св. Кирил и Методий“ и СМБ.
Три от докладите тази година ще бъдат посветени на видни български учени, преподаватели и просветители. Акад. Петър Кендеров и доц. Евгения Сендова ще почетат паметта на професор Райчо Лазаров (1943– 2024) – един от пионерите на българската изчислителна математика и един от основателите на българската школа в областта на вариационните числени методи за решаване на диференциални уравнения. Те ще изнесат доклад на тема „Райчо Лазаров– математик, вдъхновител на следващи поколения математици, Човек“. Гл. ас. Константин Делчев ще представи основни моменти от биографията на доц. Евгения Сендова по повод 80-ата ѝ годишнина. Докладът му е озаглавен „Жени Сендова – математическа сюита с продължение“. По случай навършването на 80 години от рождението на професор Керопе Чакърян – специалист на световно ниво и един от пионерите в България в теорията на крайните прости групи, проф. Азнив Каспарян и гл. ас. Константин Табаков ще представят доклад на тема „In Memoriam: Керопе Чакърян (1944– 2012)“. Традиционно на конференцията ще бъдат представени три доклада по покана, по един във всяка от трите научни секции. Проф. дмн Михаил Кръстанов от Института по математика и информатика към Българска академия на науките (ИМИ–БАН), заедно с чл.-кор. дн Надежда Рибарска от Факултета по математика и информатика на Софийския университет (ФМИ–СУ), ще изнесат доклад на тема „Множители на Лагранж в динамичната оптимизация“ в секция А. В секция Б проф. д-р Петя Копринкова-Христова от Института по информационни и комуникационни технологии към Българска академия на науките ще представи „Вдъхновени от мозъка модели и техни приложения“, а в секция В „Мястото на математическото образование в световната наука“ ще разгледа проф. Кирил Банков от ФМИ–СУ.
Пролетната конференция на СМБ е ключово годишно събитие, което събира на едно място учителите и специалистите в областта на средното образование, академични преподаватели, научни изследователи, представители на бизнес сектора и издателствата на учебни и научни издания. Традиционно, част от Пролетната конференция е и Научната секция на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ), където ученици от цялата страна ще представят изследователските си проекти по математика, информатика и информационни технологии, а компетентно жури от учени и преподаватели ще оцени усилията им.
Тази година Ученическият институт по математика и информатика отбелязва своя четвъртвековен юбилей.
Ученическата секция е прелюдия към Лятната изследователска школа на УчИМИ и най-добре представилите се ученици ще получат покана за участие в нея. Тази година за участие в ученическата секция ще пристигнат 90 ученици, които ще представят 13 проекта по математика и 60 по информатика и ИТ.
Съюзът на математиците в България е един от основните проводници на постиженията на българската математическа наука и образование у нас и в чужбина – организацията разпространява педагогически опит при преподаване на математика и информатика и активно съдейства за издигане на професионалния статут и интереси на своите членове. 54. Пролетна конференция на СМБ не прави изключение от това правило – по време на сесиите с учители ще бъде направен анализ на резултатите от профилираната подготовка по математика, информатика и информационни технологии, ще бъдат обсъдени промените в учебните програми за 8.–10. клас, както и предизвикателствата при използването на изкуствен интелект в образованието по математика и информатика.
На 3 април ще се проведе и дискусия на тема „В търсене на отговори и решения: Необходими ли са ни успешни хора в България и каква е ролята на математическата грамотност за това?“, в която ще участват и представители на Министерство на образованието и науката.
Пролетната конференция на СМБ е научен форум с над половинвековна история, което събира заедно на едно място изследователи, академични преподаватели, учители и студенти, както и всички, заинтересовани от математика, информатика и информационни технологии. Организирането и провеждането на подобни събития подчертава значимостта и влиянието на математическите науки, обсъжда текущите предизвикателства в тяхното развитие и представя последните постижения и приложения в тези области пред научната общност и обществеността.
Научната програма и сборникът с докладите на 54. Пролетна конференция могат да бъдат намерени ТУК.