Intel ISEF е най-големият ученически научен конкурс в света. Звездин Бесарабов и Чавдар Лалов се съревноваваха с 1700 участници от 81 държави в Питсбърг за разпределение на награден фонд от над 4 милиона долара. Българските участници завоюваха две специални награди и една награда на основното жури. Това е първата година, в която целият български отбор взима награди на Intel ISEF и една от най-успешните години за страната ни. България участва в Intel ISEF от 2013 г., като участието се осигурява от Клуб Млади Таланти с подкрепата на Intel и Society for Science and the Public. Над две трети от участниците ни до момента са били възпитаници на УчИМИ и други инициативи на ИМИ-БАН и СМБ.

Чавдар Лалов с проект “Пораждащи функции на свободните пораждащи на някои подмагми на свободната Ω-магма и планарни дървета” завоюва трета награда на основното жури и трета награда на Американското математическо общество (AMS), една от най-престижните професионални организации в тази наука в света. Така Чавдар, който работи под ръководството на акад. Веселин Дренски и Румен Данговски (двукратен участник и лауреат на Intel ISEF – 2013-2014 г.), запази традицията всяка година български участник да бъде отличаван от AMS.

Чавдар е ученик от 11 клас в МГ “Гео Милев” – Плевен. Той е лауреат и на EUCYS, както и миналогодишният български участник в Expo Science Luxembourg, a скоро му предстои да участва и в RSI в MIT. Проектът му изследва едни от най-базовите алгебрични структури, свободните Ω-магми, като генерализира и решава проблем, въведен от Дренски и Холткампф през 2008 г. Резултатите решават частен случай на една от вариациите на XIV-ия проблем на Хилберт.

Звездин Бесарабов с разработката си “Прогнозиране на криптовалути на базата на публични блокчейн данни” получи награда за интелигентни решения в сферата на киберсигурността – стипендия за следването си от Фондацията за Надареност и Креативност на краля на Саудитска Арабия Абдулазис (Мохиба).

Звездин е ученик от 11 клас в НПМГ. Той е носител на президентската грамота “Джон Атанасов” за дебютен пробив в компютърните науки и участник в редица международни форуми (Expo Science Milset, ICYS, WACOM Inkathon и др.) и в момента е част от Comrade Cooperative. Негов ръководител е създателят на кооператива – Тодор Колев. Разработката му анализира публични блокчейн данни, извличайки важните моменти от тези данни и имплементира дълбоки невронни мрежи за прогнозиране на бъдещи събития като цена, интерес, стабилност и др.

И двамата ученици са дългогодишни участници в дейностите на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Ръководител на българския отбор е докторантът Константин Делчев от Института по математика и информатика на БАН.

Още двама ученици, свързани с България, завоюваха награди. София Томов, американка от български произход и Парт Рагав, участник в Лятната изследователска школа на УчИМИ през 2016 г. също получиха награди от Мохиба, а Парт взе и трета награда на Асоциацията за компютърна техника (ACM), една от най-старите и уважавани организации в света на компютърните технологии.